You are currently viewing Origami Türleri Nelerdir?

Origami Türleri Nelerdir?

Origami  Nedir, Nasıl Yapılır?  Origami Türleri Nelerdir?

Origami kâğıt katlama sanatıdır. Origami nin tek temel maddesi kağıt’ın katlanarak şekillere dönüşmesidir. Bunu yaparken makas, bıçak gibi kesici aletler ya da yapıştırıcı tarzı bir madde kullanılmaz. Sadece kare kâğıdı katlayarak çeşitli canlı ve cansız şekiller oluşturulur.

Kağıdı keserek yapılan origami sanatına ise Krigami denir. Tek bir kağıt parçadan değil pek çok sayısız kesilmiş parçalardan yapılan sanattır.

Kağıt Sanat Eserleri

Kişinin yaratıcılığına bağlı olarak katlanarak oluşan şekiller den adeta kağıt sanat eserleri oluşur.

Origaminin Tek Temel Maddesi Kâğıt Nasıl Üretilir Merak Ettiniz mi?

Kâğıt, ağacın sert ve sağlam kütüklerinden yapılmaktadır. Kağıt elde etmek için ağaçlar kesildikten sonra kabukları soyulur. Elde edilen kütükler,  birkaç santimetre küp parçalar halinde doğranır. Su eklenerek karıştırıcıya atılan, küçük parçalar su yardımı ile hamur haline getirilir.

Sertliğinden kurtulmuş kağıt hamuru, ince kalıpların içine koyarak kurutuluyor ve ince dikdörtgen kâğıt tabakaları elde edilir. Bu işlemler sonunda mağazımızdaki kağıt ürünleri olabilmek için uygulanacak yeni işlemlere hazır hale gelmiş olur.

Origami Türleri Nelerdir ?

•             Klasik Origami

•             Modüler Origami

•             Islak Katlama ile Origami

Akla ilk gelen origami türleri bunlardır. Kısaca origami türleri açıklamak gerekirse. Tek bir parça kâğıdın katlanması ile yapılan origami çeşidi Klasik Origami’dir. Klasik origami ile yapılabilen at, kuş ve bazı hayvanlar Origami Türkiye Dergisi’nde bulabilirsiniz.  Origami Türleri içinde en yayın olanıdır. En çok kullanılan şekiller bu yöntem ile yapılır. Tek bir kâğıt parçası kesme yapıştırma olmadan katlanarak istenilen şekle dönüştürülür.

Klasik Origami’deki basit objelerin aksine üç boyutlu geometrik maddelerin yapılması amacıyla kâğıt parçaların bir araya getirilerek yapılan origami çeşidi Modüler Origami’dir. Üç boyutlu geometrik şekiller bu yöntemle oluşturulur.

Daha doğal görünümlü şekiller ıslatılan kâğıt kullanılan yöntem ile kolaylıkla şekiller oluşturulur. Bu origami türü ise Islak Katlama İle Origami’dir. 

Origami Türleri

Origami dünyasında adından en çok söz ettiren kişi şüphesiz Akira Yoshizawa’dır 50 000 in üzerinde çalışması olduğu tahmin edilen Akira Yoshizawa origami tariflerinde kullanılan sembolleri icat eden kişidir. Origami türleri ilk kez Akira Yoshizawa tarafından dile getirilmiştir. Birçok origami kitabı olan Yoshizawa’nın eserlerinden çoğunun tarifi maalesef mevcut değildir.

Klasik origami dediğimiz tek parça kağıttan yapılan hayvan veya eşya figürlerinde ince ve çabuk yırtılmayan nispeten sert kağıt kullanılırken, parçalı origamide daha kalın kağıt kullanılmaktadır.

Bir Sonraki yazım Neden Origami? Origaminin Faydaları Nelerdir?

Origami Türkiye Dergisi’ne bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kişisel keşif yolculuğunuzda sizi desteklemek bizim için en büyük keyiftir.

Origami Türkiye Dergisi’nden sevgiler.

BİZİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZDAN TAKİP EDİN 

Candeniz Orundaş

25 yıldır yayıncılık ve matbaa sektöründe çalışmaktadır. Kağıdın katlanması ve işlenmesi konusunda bilgi ve tecrübelerini origami dergisinde yeni nesillerle paylaşmaktadır.

This Post Has 3 Comments

  1. Davraz

    Origami konulu düzenli yayınızı mutlulukla izliyorum.

    1. admin

      İzlenimlerinizi bekliyoruz. Teşekkürler

Bir cevap yazın